Putin’in yakın ekibinden bir kişinin Türkiye’ye kaçtığı ortaya çıktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın korumasını sağlayan FSO’dan Gleb Karakulov‘un geçen ekimde Rusya’dan Türkiye’ye kaçtığı ortaya çıktı.

Putin’e şifrelenmiş iletişim sağlayan bir birimde mühendis olarak görev yapan Karakulov’un Rus liderle, son 13 yılda 180’den fazla geziye katıldığı belirtildi. Dossier Center isimli araştırma sitesine bir röportaj veren Karakulov, Ekim 2022’de Putin’in Kazakistan ziyareti sırasında ailesiyle birlikte Türkiye’ye kaçtığını söyledi.

“Putin’in bir savaş suçlusu olduğunu düşünüyorum”

Karakulov’un röportajı Türkiye’den ayrılıp başka bir ülkeye gittikten sonra yayımlandı. Ülkeden kaçmasının Rus yasalarını ihlal etmek olduğunu bildiğini söyleyen Rus mühendis, “Eğer görevde kalsaydım bu daha büyük bir suç olacaktı. Putin’in bir savaş suçlusu olduğunu düşünüyorum. Konuşmanın ve bu savaşı bitirmenin zamanı geldi” diye konuştu.

“Putin internet kullanmıyor”

Karakulov, bir dönem Rusya’nın en zengin kişisi olan sürgündeki Mihail Hodorkovski’nin sahibi olduğu siteye verdiği röportajda Putin’in alışkanlıkları, ailesi ve sağlığıyla ilgili detayları da paylaştı. Putin’in akıllı telefon ya da internet kullanmadığını belirten Karakulov, Rus liderin dış seyahatlerinde Rus devlet televizyonunu izlemek istediğini belirtti.

“Bilgi boşluğu içinde yaşıyor”

Karakulov, “Tüm görev sürem boyunca, onu asla bir cep telefonuyla görmedim. Ona gelen tüm bilgi yakınındaki konuştuğu insanlardan geliyor. Bir bilgi boşluğu içinde yaşıyor” dedi. Putin’in uçakların takip edilmesinden hoşlanmadığını belirten Karakulov, Rus liderin zırhlı bir trenle yolculuk etmeyi tercih ettiğini söyledi.

“Putin Soçi’deyken, güvenlik görevlileri kasıtlı olarak o ayrılıyormuş gibi yapar”

Rus liderin birden fazla lokasyonda ofisi bulunduğunu ve bazen resmi açıklamalarda bulunduğu yerin bilinçli olarak yanlış söylendiğini belirten Karakulov, “Putin Soçi’deyken, güvenlik görevlileri kasıtlı olarak o ayrılıyormuş gibi yapar, bir uçak ve konvoy hazırlar. Ancak o Soçi’de kalmaya devam ediyordur. Çocuklar bunun hakkında konuşur ve gülerdi. Bu, istihbarat servislerinin kafasını karıştırmak ve olası suikast girişimlerini engellemek için yapılıyordu” şeklinde konuştu.

“Anormal şekilde hayatından korkuyor”

Rusya Devlet Başkanı’nın Covid-19 konusunda halen endişeli olduğunu belirten Rus mühendis, Putin’le aynı odada bulunması gereken kişilerin iki haftalık karantinaya girdiğini öne sürdü. Karakulov, FSO görevlilerinin de bu şekilde 2 haftalık vardiyalar halinde çalıştığını belirtti.

Karakulov, “Son birkaç yıldır bir kozanın içinde yaşıyor. Anormal şekilde hayatından korkuyor. Çeşitli bariyerlerle kendini dünyadan koparmış durumda. Gerçeklikle bağı bozuk” ifadelerini kullandı. Putin’in açıklanmayan bir hastalığa sahip olduğu iddialarını yalanlayan Karakulov, “Sağlığı, onun yaşındaki birçok insandan daha iyi durumda” dedi.

Rusya’da arananlar listesine alındı

Karakulov’la değişik zamanlarda röportaj yapan Londra merkezli Dossier Center, toplamda 6 saati aşan görüntüleri AP haber ajansı, Danimarka kanalı DR, İsveç televizyonu SVT ve Norveç’ten NRK ile paylaştı. AP haber ajansı Karakulov’un kimliğini doğrularken, Rusya İçişleri Bakanlığı’nın Rus mühendisi 26 Ekim’de arananlar listesine aldığı bilgisine ulaştı.

AP’nin konuştuğu bir NATO ülkesinin güvenlik yapılanmasında bulunmuş bir isim, Karakulov benzeri rütbedeki birinin ilticasının “büyük ilgi çekeceğini” söyledi. Kaynak, “Bu, kendi güvenliği konusunda aşırı hassas olan Putin’e ciddi bir darbe olarak görülebilir. Bu durum onu çok mutsuz etmiştir” dedi. FSO’nun Rus güvenlik servisi içerisindeki en gizemli servislerden biri olduğu biliniyor.

Karakulov’un ‘savaşçı’ ailesi

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, Rusya’dan kaçan Gleb Karakulov’un ailesi vatansever askeri gelenekten geliyor. Dağıstan’da dünyaya gelen Rus mühendis de buna göre yetiştirildikten sonra askeri akademiden mezun olarak FSO’da göreve başlamış. Eski bir asker olan Karakulov’un babası, son yıllarda “Savaşçıların Yüzleri” isimli bir proje yürütüyordu ve bu kapsamda Rus askerlerinin ve gazilerin portrelerini çekiyordu. Erkek kardeşi ise daha önce vatanseverlik madalyası almış bir yerel hükümet yetkilisi.

“Eğer bütçeden değilse, o zaman bu tam bir yolsuzluk”

Karakulov verdiği röportajda, bağlılığını sorgulamaya Rus üst düzey yöneticilerin lüks hayatını gördükten sonra başladığını söyledi. Resmi heyetlerin bir aylık maaşını bir gecede harcanğını belirten Karakulov, “Eğer bu bütçedense, bir kişinin bu kadar harcaması fazla değil mi? Eğer bütçeden değilse, o zaman bu tam bir yolsuzluk” ifadelerini kullandı.

Ukrayna savaşının başlamasının ardından FSO’da birlikte görev yaptığı bazı arkadaşlarının cepheye gönderildiğini belirten Karakulov bunun bir kırılma noktası olduğunu söyledi. Karakulov konuyu ailesiyle konuşamadığını çünkü savaşın ilk günlerinde Ukrayna’nın bağımsız bir ülke olduğunu anlatmaya çalıştığı annesinin kendisini “ajan” olmak suçladığını söyledi.

Kazakistan’dan Türkiye’ye kaçış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir